IT na walizkach – czy warto się relokować?

0
3076
IT na walizkach – czy warto się relokować?

Rynek IT w Polsce jest tak chłonny, że krążący w branży dowcip o najgorszych chwilach programisty, czyli byciu bezrobotnym przez 20 minut, staje się mało zabawnym faktem dla samych firm.

Rekrutację programisty jeden z rekruterów IT porównał do próby poderwania atrakcyjnej kobiety przez niewyróżniającego się z tłumu mężczyznę. Tkwi w tym ziarno prawdy, gdyż miesięcznie doświadczony specjalista otrzymuje od kilku do kilkunastu ofert pracy, mimo iż nie zgłaszał na nie swojej aplikacji.  Rekruterzy konkurują o uwagę potencjalnego pracownika już pierwszej próby kontaktu. Prawdziwym testem jest jednak sama oferta pracy. Dla części programistów priorytetem jest wynagrodzenie. Z góry przekreślają oferty bez widełek wynagrodzenia, dlatego coraz więcej firm ujawnia wynagrodzenia już na etapie ogłoszenia rekrutacji.  Krakowska firma IT Infolet już od 2014, jako jedna z pierwszych firm z branży IT,  publikuje widełki wynagrodzeń w swoich ogłoszeniach o pracę, co skutkuje skróceniem czasu rekrutacji.  

Obecnie jednak zdecydowana większość firm IT ujawnia wynagrodzenia, dlatego oferty pracy wzbogacają się benefitami. Udogodnienia dotyczą nie tylko samego pracownika, ale również jego rodziny, co skłania programistów do zmiany miejsca zamieszkania. Mając pewność, że wyższe wynagrodzenie pociągnie za sobą większy komfort życia dla jego członków rodziny, programista chętniej rozważa zmianę pracy nawet w innej części Polski niż jego dotychczasowe miejsce pobytu. Ułatwieniem w podjęciu decyzji są pakiety relokacyjne, czyli  wsparcie w przeprowadzce. Podstawowym benefitem w ramach pakietu jest bonusowa kwota, wypłacana najczęściej w trzech, comiesięcznych ratach, którą programista otrzymuje na dowolny cel. W domyśle bonus ma być wykorzystany np. na kaucję na wynajem mieszkania czy opłaty urzędowe. Inne udogodnienia pakietu relokacyjnego mogą dotyczyć np. wsparciu w wynajęciu mieszkania, poszukiwaniu placówki edukacyjnej dla dzieci, organizacji codziennego życia. Coraz mniej dziwi udział firmy w poszukiwaniu nowego miejsca pracy dla partnera czy partnerki programisty. Zadowolenie z życia prywatnego jest równie ważne co komfort pracy, dlatego firmy dokładają wszelkich starań, aby obie sfery życia dawały satysfakcję. W końcu zadowolony pracownik, to z wyższym prawdopodobieństwem lojalny pracownik.

Najciekawsze destynacje relokacyjne dla programisty to, poza Warszawą, Trójmiasto, Wrocław oraz Kraków. Każdy z lokalnych rynków IT charakteryzuje się dynamiką narzucaną przez wchodzące na rynek firmy. Ostatnio to właśnie Kraków zbiera coraz więcej argumentów by zasłużyć na miano polskiej Doliny Krzemowej. Dla relokującego się programisty Kraków daje nieograniczone możliwości rozwoju. Jednak jeśli spojrzymy na miasto jako miejsca przyjazne życiu, cień na karierę rzuca smog, który zimą jest wyraźnie odczuwalny. Trudno w pakiecie relokacyjnym znaleźć maskę smogową, dlatego ciekawą alternatywą dla życia w Krakowie, jest wynajem domu lub mieszkania w pobliskiej miejscowości.  Nierzadko dojazd autostradą zajmuje mniej czasu niż przejazd przez miasto w korkach. Spojrzenie na relokację szerzej, niż tylko jako zmiana miejsca pracy, pozwala wnieść nową jakość do swojego życia.

Innym wyzwaniem dla relokującej się rodziny jest konieczność organizacji na nowo życia towarzyskiego. Początkowy chaos związany z przeprowadzką przesłania brak znajomych. Aby zminimalizować ryzyko odosobnienia rodziny programisty, doświadczona w relokacji pracowników firma IT organizuje cykliczne eventy, w których biorą udział całe rodziny. Im częstszy kontakt z rodzinami w podobne sytuacji, tym większa szansa na odbudowanie życia towarzyskiego.

Spojrzenie na relokację szerzej, niż tylko jako zmiana miejsca pracy, pozwala wnieść nową jakość do swojego życia. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here