W ciągu ostatnich dekad nastąpił ożywiony rozwój automatyki przemysłowej, co miało spory wpływ na zmiany zachodzące w obrębie całego przemysłu. Dzięki zastosowaniu coraz bardziej sprawnych urządzeń oraz obsługujących je systemów, rosła dynamika przemysłu oraz jego wydajność. Za pomocą automatyki mamy możliwość poprawy działania różnych technologii wykorzystywanych w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych, co przekłada się na jakość wytwarzanego przez nie produktu. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia, z którego dowiesz się – jakich urządzeń i podzespołów najczęściej używa się w automatyce przemysłowej.
Automatyka przemysłowa i jej obsługa
Mimo że automatyka przemysłowa to skomplikowana dziedzina, nauka jej obsługi przebiega dość szybko. Podstawowa aparatura sterownicza w automatyce przemysłowej to: przyciski, pokrętła, włączniki, przełączniki oraz wyświetlacze. Ich pracę można nadzorować za pomocą panelu operatorskiego, czyli podzespołu wyposażonego w interfejs sterowniczy. Panele mogą być wyposażone w różne aplikacje, przeznaczone do sterowania pracą mniej lub bardziej zaawansowanego systemu urządzeń. Wybór konkretnej aplikacji zależy od stopnia zaawansowania i zautomatyzowania procesu wytwórczego w danym przedsiębiorstwie.
Panele operatorskie często mają formę podobną do komputerów – wyposażone są w wyświetlacze, ekrany, panele z przyciskami funkcyjnymi lub klawiaturę. Pozwalają na wizualizowanie przebiegu pracy poszczególnych urządzeń, co znacząco ułatwia ich kontrolę.
Sterowniki wykorzystywane są do sterowania pracą poszczególnych urządzeń. Pozwalają na kontrolę przebiegu procesu wytwórczego, inicjowanie działań oraz komunikację pomiędzy czujnikami a urządzeniami wykonawczymi. Wyboru sterowników dokonuje zazwyczaj projektant danego systemu automatyki.
W automatyce przemysłowej korzysta się także z najróżniejszych podzespołów oraz przewodów, tworzących skomplikowaną sieć. To właśnie za ich pomocą mamy możliwość sterowania pracą urządzeń zasilanych energią elektryczną. Do najczęściej wykorzystywanych podzespołów należą między innymi: zasilacze, przekaźniki, styczniki, konwertery i filtry.
Jaki komputer do obsługi automatyki przemysłowej?
W sterowaniu automatyką przemysłową wykorzystuje się niekiedy specjalne komputery przemysłowe. Mają one o wiele większe możliwości techniczne niż zwykłe panele sterujące. Mimo to wykorzystywane są rzadko, co wynika z prostego faktu. Komputery to urządzenia bardziej skomplikowane i większe niż panele, a przez to – wystawione na działanie takich szkodliwych czynników jak kurz, pył i wilgoć. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw wytwórczych, w których mogą panować wyjątkowo niekorzystne warunki – takie jak wysoka temperatura lub wilgoć.
W takim wypadku stosuje się komputery wyposażone w specjalne zabezpieczenia, o określonym stopniu ochrony IP. Ich zwarta zabudowa oraz solidna konstrukcja uniemożliwiają dostanie się do środka szkodliwych pyłów lub wilgoci. Szczególną popularnością cieszą się komputery przeznaczone do montowania w szafie. Urządzenia takie są izolowane za pomocą specjalnej szyby zabezpieczającej i mogą bez przeszkód pracować przez cały czas.