Starej pralki, tonera, świetlówek kompaktowych, zużytych baterii nie możemy wyrzucać do śmietnika. Zwierają one substancje, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska.
Co zrobić ze świecącymi elektrośmieciami?
Zużywające znacznie mniej energii elektrycznej świetlówki kompaktowe są kupowane bardzo chętnie. Aby jednak mogły emitować światło, muszą zawierać rtęć. Jeżeli trafi ona do gleby lub zbiornika wodnego, z czasem przeniknie do mózgów ludzi i zwierząt. Efektem są przedostania się rtęci do mózgu są zaburzenia mowy, wzroku i słuchu, połykania, żucia i koordynacji ruchów. W świetlówkach pochodzących od markowych producentów ilość rtęci nie przekracza 3 miligramów, w tych tańszych jest jej znacznie więcej. Bez względu jednak na to, czy kupiliśmy świetlówką droższą czy tańszą nie możemy jej wyrzucić do śmietnika. Z reguły bowiem gmina organizuje na swoim terenie tylko jeden punkt odbioru elektrośmieci. Na pewno jednak w pobliżu swojego miejsca pracy lub domu znajdziemy pojemnik, w którym możemy ją zostawić. Taki pojemnik może stać także w urzędzie gminy. Jeżeli takiego pojemnika nie ma, możemy porozumieć się z wydziałem ochrony środowiska w swojej gminie i zasugerować ustawienie takiego pojemnika.
Jak pozbyć się innych elektrośmieci?
Wspomniane już punkty odbioru elektroodpadów istnieją w każdym polskim mieście. Ma je także Wrocław. Znajdują się one także na terenie gmin wiejskich. Zbiórka elektrośmieci odbywa się w nich bezpłatnie. Możemy w nich zostawić nie tylko drobne urządzenia elektroniczne i elektryczne, ale także zużyte baterie, akumulatory, tonery i baterie. Urządzenia te do punktu selektywnego odbioru odpadów musimy dostarczyć samodzielnie. Ale urządzenia o dużych gabarytach – telewizory z ekranem powyżej 24 cali, stare lodówki i pralki – mogą zostać odebrane bezpośrednio z naszego domu. Wystarczy tylko skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Na stronie internetowej elektrosmieci.pl znajdziemy numer telefonu, pod który możemy zadzwonić i zamówić bezpłatny odbiór elektroodpadów. Na stronie tej znajduje się także mapa z zaznaczonymi punktami odbioru elektrośmieci. Osoby, które kupują nowe sprzęty AGD lub RTV mogą stare zostawić w sklepie. Ale panuje przy tym zasada: „sztuka za sztukę”. Czyli kupując nowy telewizor możemy oddać stary, ale już nie lodówkę albo pralkę. Zużyte baterie, a czasem także drobne sprzęty elektryczne możemy także wrzucać do pojemników ustawionych w sieciach handlowych czy dużych sklepach. Tego typu pojemniki bardzo często wystawiane są także w szkołach.
Urządzenia elektroniczne i elektryczne zawierają duże ilości szkodliwych substancji. Mogą się w nich znajdować między innymi: ołów, azbest, brom, polichlorobifenyl, rtęć. Demontując te urządzenia lub wyrzucając je do śmietnika sprawiamy, że substancje te przedostają się nie tylko do atmosfery, ale także do wód i gleby. W trosce o siebie samych i środowisko powinniśmy się ich pozbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami czyli oddawać na przykład do gminnego PSZOK.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę ekokompan.pl, która specjalizuje się w utylizacji sprzętu elektronicznego i elektrycznego.