Co wybrać – SATA II czy SATA 3?

0
2285
Co wybrać - SATA II czy SATA 3?

Podczas składania PC-ta, poza wyborem najważniejszych podzespołów, takich jak procesor czy karta graficzna, należy dopasować również rzeczy nieco drobniejsze, ale równie istotne. Jedną z nich jest szeregowa magistrala komputera SATA, która odpowiada za prawidłowy przesył informacji między płytą główną a pozostałymi komponentami układu.

Występuje ona w dwóch odmianach – SATA II i SATA 3. Która z nich okaże się dla nas korzystniejsza?

Co wybrać?

Najważniejszym elementem, który wykorzystuje magistralę SATA jest dysk twardy. To właśnie w oparciu o jego funkcjonowanie powinniśmy dokonać ostatecznego wyboru.

Co prawda, na rynku nadal spotkać się możemy z poprzednikiem obu magistrali, czyli SATA 1. Wyróżnia się ona jednak bardo niskim transferem, który wynosi w przybliżeniu 150 MB/s. Prędkość ta nie jest zadowalająca, zwłaszcza w przypadku dysków typu SSD.

SATA II wyróżnia się szybkością dwa razy większą, czyli 300 MB/s. Najnowsza generacja, SATA 3, jest jeszcze szybsza – jej transfer oscyluje w granicach 600 MB/s, co pozwala zdecydowanie przyspieszyć pracę dysków.

I to właśnie zwiększony transfer jest podstawową zaletą SATA 3. Pamiętać należy jednak o tym, iż tego typu osiągi nie zawsze będą mogły zostać osiągnięte. Po pierwsze, nasz komputer musi zostać wyposażony w płytę główną, którą ów standard obsługuje. Nie jest to jednak zbyt problematyczna kwestia. Konstruktorzy nowego standardu zadbali bowiem o tak zwaną kompatybilność wsteczną.

Co ona oznacza? Dzięki niej z magistrali SATA 3 możemy skorzystać także na płytach głównych, które zostały zaprojektowane do obsługi standardu SATA II. Dzięki temu nie musimy kupować nowej płyty głównej.

Po drugie, wiele zależy od samego dysku twardego. W przypadku urządzeń typu HDD, zwiększona szybkość będzie mało zauważalna.

Dużo lepsze osiągi otrzymamy po zamontowaniu dysku hybrydowego SSHD bądź najszybszego SSD. W dalszym ciągu musimy jednak dokładnie przeanalizować specyfikację takiego dysku. Ze zwiększonych możliwości SATA 3 skorzystają bowiem wyłącznie te urządzenia, które wyróżniają się przepustowością ponad 3000 MB/s.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here