Czy warto kupić dysk SSD?

0
2334
Czy warto kupić dysk SSD?

Cały czas podstawowym kryterium wyboru dysków twardych jest ich cena. Wszystko to sprawia, że rozwiązania talerzowe (HDD) wciąż cieszą się popularnością. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie lepiej zainteresować się nieco droższą, ale dużo sprawniejszą alternatywą, jaką są dyski SSD.

Zwłaszcza że ich cena systematycznie spada. Obecnie znajdziemy pojemne dyski za przystępną cenę. Co jeszcze przemawia za dyskami SSD?

Wydajność

Ze względu na swoją budowę, która oparta jest o technologię pamięci flash, gwarantują one dużo szybszy dostęp do danych aniżeli dyski HDD. Sprawniejszy jest także zapis, odczyt oraz transfer plików. Dzięki temu wszelkie aplikacje i systemy zainstalowane na dyskach SSD funkcjonują po prostu szybciej. Różnice są znaczące – nowsze rozwiązania przewyższają swoich konkurentów dwukrotnie, co zdecydowanie przekłada się na komfort używania komputera.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Nowsze dyski charakteryzują się również mniejszym zużyciem energii, cichszą pracą, a także wysoką wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W przypadku rozwiązań talerzowych każdy wstrząs może prowadzić do awarii.

Istotne parametry

Żeby jednak w pełni cieszyć się możliwościami dysków SSD, należy kupować je w sposób przemyślany. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na interfejs. Do wyboru mamy magistralę SATA II i SATA III. Nowszy standard zapewnia transfer do 600 MB/s, pamiętajmy jednak o tym, iż nasz dysk powinien gwarantować przesył danych co najmniej na poziomie przewyższającym 300 MB/s. W innym wypadku możliwości nowszej magistrali nie zostaną przez nas wykorzystane.

Poza interfejsem, zwróćmy również uwagę na rozmiar dysku (zdecydować możemy się na wersje 2,5-calową bądź z dodatkową przejściówką, która zwiększa ich rozmiar do 3,5 cali) oraz kontroler.

Oczywiście istotna jest również pojemność samego dysku. Pamiętajmy, że im więcej GB, tym większa będzie również cena. W przypadku dysków SSD różnice cenowe mogą być spore. Najtańsze są oczywiście urządzenia 128 GB, która jednak przydadzą nam się jedynie podczas zwykłej pracy biurowej.

Dużo więcej możliwości zyskamy kupując dysk 400 czy 512 GB. Ich cena nadal jest jednak spora. Pewnym wyjściem z sytuacji może być zakup dwóch dysków – pojemnego HDD, którego wykorzystamy do magazynowania sporych plików i mniejszego SSD, na którym zainstalujemy system i aplikacje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here