Czy warto kupować laptopy używane?

0
2569

Laptop to dziś sprzęt tak niezbędny, że nie sposób go porównać. Zastąpił on maszynę do pisania i powoli wypiera komputery stacjonarne. Czy zatem warto kupować laptopy używane, czy może lepiej trzymać się od tego pomysłu z daleka?

Następca PC-eta

Personal computer, komputer osobisty, w skrócie PC. Popularny „pecet” przez długie lata dzielił i rządził w domach Polaków. Z pewnością pamiętacie pierwsze lata XXI wieku i komputery, jakie wtedy były na rynku. Monitory z ogromnymi „plecami”, gry komputerowe o bardzo słabej grafice i brak lub bardzo wolny internet. Dzisiejsze „blaszaki” w niczym jednak nie przypominają swoich poprzedników. Najdroższe komputery są projektowane niemal jak dzieła sztuki, monitory płaskie jak tafla lustra i jakość obrazu, która zbliża się do 4K. Równolegle do rozwoju PC-etów, lecz nieco z boku, następował postęp w dziedzinie laptopów. Przez wielu były one niedoceniane, ponieważ ich parametry nie pozwalały na to, by móc instalować na nich najnowsze gry komputerowe. Jednak ten argument powoli zaczyna tracić na aktualności, bowiem laptopy stają się z każdym rokiem coraz mocniejsze. Oczywiście nadal dochodzi do tego wygoda korzystania z mniejszej klawiatury niż w przypadku komputera osobistego oraz o wiele mniejszy ekran. 17-calowy ekran laptopa nie może się równać z 22-calowym ekranem monitora czy podłączeniem go przez kabel HDMI do telewizora. Mimo to, laptopy kupujemy równie chętnie, co PC-ty.

Niezastąpiony w pracy

Głównie z powodów ich rozmiarów. Laptop stał się narzędziem pracy dla wielu osób. Nie tylko spotkamy go coraz częściej w biurach, ale i „indywidualnie” korzystamy z nich poza domem. Niektóre szkoły pozwalają uczniom na korzystanie z nich na lekcji, natomiast na studiach stał się nieodłącznym narzędziem potrzebnym do notowania treści wykładów. Laptopy są małe (kupimy nawet 11-sto i 13-sto calowe), lekkie (ważą około 2-3 kilogramów ) i zmieszczą się praktycznie do każdej torby czy plecaka. Przy tym jego parametry pozwalają na to, by bez problemów korzystać z oprogramowania, które jest niezbędne w pracy biurowej.

Co lepsze? Laptopy używane czy laptopy nowe?

Jednak kupno dobrego laptopa to niełatwa sprawa. Na rynku jest ich obecnie tak wiele, że ciężko wybrać ten jeden najlepszy. Szczególnie, gdy zależy nam na konkretnych parametrach, ale nie dysponujemy odpowiednio dużą gotówką. Co wtedy możemy zrobić? Tutaj z pomocą przychodzą laptopy używane. Przede wszystkim laptopy używane są tańsze niż te nowe prosto ze sklepu. Dzięki temu możemy kupić dobrej jakości sprzęt za niewygórowaną sumę. I wcale nie musimy przy tym tracić gwarancji, bowiem laptopy używane możemy kupić w sklepach, które trudnią się handlem tego typu sprzętem. Oczywiście laptopy używane nie są wolne od wad. Na klawiaturze widać śladu użytkowania, gdzieś możemy znaleźć rysę czy inne uszkodzenie mechaniczne. Jednak każdy, kto decyduje się kupić używany sprzęt, musi mieć świadomość, że nie jest on w stanie fabrycznym. Jeżeli to nam nie przeszkadza i zależy nam na parametrach, kupno używanego laptopa będzie dobrym i ekonomicznym wyborem.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here