Czy warto skorzystać z usługi streamingu gier?

0
917
Czy warto skorzystać z usługi streamingu gier

Streaming muzyki czy filmów nikogo już nie dziwi. Zamiast kupować płyty czy pobierać muzykę na swoje urządzenie, większość osób korzysta ze Spotify czy Tidala, a Netflix i inne serwisy tego typu w dużej mierze „wygryzły” kupowanie filmów i seriali na własność. Kilka lat temu przyszła więc pora na podobną rewolucję w świecie gier.

W rzeczywistości jednak, chociaż dostępne jest już kilka różnorodnych usług do streamingu gier, wciąż nie można powiedzieć, aby osiągnęły one tak spektakularny sukces, jak podobne rozwiązania w innych branżach. W związku z tym często pojawia się pytanie: czy warto skorzystać z usługi streamingu gier? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Streaming gier to ciekawa opcja, ale tylko z dobrym Internetem

Streaming gier pozwala wygodnie grać nawet w najnowsze pozycje, mimo posiadania przeciętnego czy wręcz słabego komputera. Wszystko dlatego, że grafika i inne elementy gry nie renderują się przy wykorzystaniu podzespołów użytkownika, a sprzętu usługodawcy – graczowi dostarczany jest tylko obraz za pośrednictwem łącza internetowego, tak, jakby streamował on film czy serial. Kiedy wykonuje on jakieś działania klawiaturą i myszką czy kontrolerem, są one przekazywane do usługodawcy, wykonywane na jego serwerach, po czym efekt jest widoczny na ekranie.

Dokładne informacje na temat zasad działania streamingu można znaleźć na Tech Polska i innych tego typu portalach. Jest to ciekawa opcja dla osób, które mają słabsze urządzenia lub którym brakuje miejsca na dysku, ale trzeba wskazać, że ma ona pewne ograniczenia.

Żeby nie tylko obraz był przekazywany bez zacinania i w wysokiej jakości, ale też, żeby błyskawicznie były przekazywane informacje o przyciskach naciskanych przez gracza, konieczne jest bardzo szybkie łącze internetowe. Dodatkowo, takie usługi zazwyczaj mają pewne ograniczenia co do generowanego obrazu (na przykład pozwalają na streamowanie tylko w Full HD, a nie w rozdzielczości 4K).

Którą usługę streamingową wybrać?

O każdej dostępnej aktualnie usłudze streamingowej można dokładniej poczytać na Tech Polska, natomiast warto krótko je tutaj podsumować. Google Stadia była jedną z pierwszych usług tego typu, ale spotkała się z chłodnym przyjęciem, głównie z uwagi na problemy techniczne, niższą niż obiecana maksymalną rozdzielczość, a także niewielki katalog dostępnych gier.

Z tego względu obecnie prym zdają się wieść dwie inne usługi: NVIDIA GeForce Now, która wyróżnia się bardzo obszernym katalogiem dostępnych gier (i nie trzeba ich kupować przez sklep należący do usługodawcy, tak jak w przypadku Stadii), z kolei Xbox Cloud Gaming łączy się z usługą Game Pass i Xbox Live Gold, więc w jednym pakiecie dostajemy znacznie więcej funkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here