Dlaczego złącza ładowania w smartfonach ulegają zmianie?

0
1804
Dlaczego złącza ładowania w smartfonach ulegają zmianie

Złącza ładowania zastosowane w smartfonach odpowiadają przede wszystkim za dostarczanie energii. Na przestrzeni ostatnich lat, ten element przeszedł znaczącą metamorfozę. W tym artykule odpowiemy na pytanie dlaczego producenci decydują się na zmiany złącz ładowania.

Jak zmieniały się złącza w telefonach z Androidem?

Jeszcze kilka lat temu w smartfonach różnych producentów stosowano odmienne złącza ładowania. W ten sposób użytkownicy byli zmuszeni do posiadania konkretnej ładowarki. Jej uszkodzenie, lub zagubienie skutkowało poważnymi problemami. Osoby, które dysponowały więcej niż jednym telefonem, również miały kłopot, ponieważ w ich torbie musiały znaleźć się dwie ładowarki.

Wraz z rozwojem technologii w smartfonach marki dogadały się, aby wykorzystywać jedno złącze służące do ładowania telefonu. Warto dodać, że takie porty umieszczone w urządzeniach mobilnych służą również do przesyłania danych. Początkowo w telefonach, odtwarzaczach MP3, czy aparatach fotograficznych. Ten rodzaj złącza charakteryzował się dość dużą końcówką, która nie była zbyt wygodna do umieszczania w telefonach. Standard Mini USB został wprowadzony w 2005 roku. Żywotność tego rozwiązania określano na około 5000 podłączeń i odłączeń.

Dwa lata później, czyli w 2007 roku pojawił się standard microUSB, który na dłużej zagościł w telefonach. Jego największą przewagą nad Mini USB były zdecydowanie mniejsze rozmiary. Żywotność kabli była określana na około 10 000 wsunięć i wysunięć. To dwukrotnie lepszy wynik, który gwarantował długi czas działania bez większych problemów. Dodatkowo prędkość danych znacząco wzrosła. Transfery w kablach microUSB osiągały mniej więcej 480 megabitów na sekundę.

Na rynku dominują smartfony z Androidem i port microUSB był umieszczany w zdecydowanej większości flagowych, jak i nieco tańszych modeli. Do smartfonów i tabletów można było podłączać zewnętrzne akcesoria, za sprawą funkcji OTG (On The Go). To bardzo wygodny sposób na przesyłanie plików z zewnętrznych urządzeń, czy korzystanie z myszki i klawiatury.

Kable z microUSB były bardzo dobre, ale miały jedną poważną wadę. Można było je podłączyć tylko z jednej strony. Brak dwustronnej końcówki był dla wielu użytkowników dosyć uciążliwy, dlatego przyszedł czas na kolejną zmianę.

Port USB typu C przyszłością smartfonów

Według firmy Intel standard ładowania USB typu C jest przyszłością rynku elektronicznego. W 2013 roku stworzono koncept tego rozwiązania, a w 2014 roku był on wprowadzony do niektórych telefonów. Jego przewagą nd wcześniej omawianym portem Mini USB oraz microUSB są zdecydowanie mniejsze rozmiary. To, czego oczekiwali już wcześniej użytkownicy, w końcu zostało wcielone w życie. Mowa oczywiście o dwustronnej końcówce. Teraz, nawet w nocy można bez większego problemu trafić kablem do ładowarki. Zalety złącza USB typu C zostały docenione przez producentów, dlatego nie tylko smartfony nim dysponują. Nowy standard pojawia się w laptopach i innych urządzeniach elektronicznych. Za jego pomocą można przesyłać

Porty ładowania w telefonach Apple

Amerykańska firma Apple podążą własnym kierunkiem, dlatego złącza ładowania w iPhone’ach oraz iPadach są zupełnie inne niż w konkurencyjnych modelach z Androidem. Początkowo w smartfonach z logo nadgryzionego jabłka były złącza 30-pinowe. Największym minusem tego rozwiązania były jego rozmiary. Wtyczka do ładowania różniła się od złącza Mini USB znacząco. Dlatego firma z Cupertino postanowiła odświeżyć ten standard w 2012 roku. Port Lightning swoim wyglądem przypomina nieco złącze USB typu C. Końcówka składa się z ośmiu pinów i pozwala na podłączenie do telefonu z obu stron. Możliwości tego rozwiązania nie są tak duże, jak USB typu C. Producent jednak stosuje tą technologię w większości swoich urządzeń.

Według nieoficjalnych doniesień w kolejnych latach może dojść do przełomu. Złącza USB typu C mają pojawić się w nowych iPhone’ach. Na ten moment, iPad Pro oraz komputery Mac dysponują takim portem.

Dlaczego producenci zmieniają porty ładowania?

Porty ładowania w telefonach są zmieniane głównie ze względu na rozwój technologii – zobacz więcej. Co kilka lat pojawiają się nowe rozwiązania, które zapewniają jeszcze szybsze przesyłanie danych. Standardy ładowania wpływają również na dostarczanie energii w jeszcze krótszym czasie. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie dominować złącze USB typu C. Tego typu porty pojawiają się w większości nowych urządzeń. Nawet takie firmy jak Apple widzą w tej technologii duży potencjał. Ujednolicenie standardów ładowania i przesyłania danych to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu użytkownik może mieć w torbie jeden kabel, który wykorzysta nie tylko do telefonu, ale również tabletu, czy komputera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here