Dysk SSD czy HDD – który wybrać?

0
2368
Dysk twardy jest jednym z najważniejszych komponentów w każdej maszynie. To w końcu na nim magazynowane są wszelkie istotne pliki. Powinien on więc umożliwiać szybki do nich dostęp, niezależnie od sytuacji. Obecnie nasz wybór opiera się na dwóch rodzajach dysków twardych: talerzowych HDD oraz SSD. Różnią się one między sobą przede wszystkim pojemnością oraz szybkością działania. Który z nich wybrać? Dyski HDD Budowa tych urządzeń opiera się na dyskach magnetycznych, które umieszczone są w obudowie. Ich funkcjonowanie możliwe jest dzięki zamontowanemu silnikowi, które obraca talerze Pomimo tego, iż rozwiązania te są już nieco przestarzałe, użytkownicy w dalszym ciągu montują je w swoich komputerach. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest oczywiście ich cena, która często okazuje się kilkukrotnie niższa w porównaniu do dysków SSD. Wszystko to sprawia, że za większą pojemność zapłacimy dużo mniej. Dyski HDD mają jednak również swoje wady. Ze względu na swoją specyficzną architekturę, są one bardzo podatne na wszelkie wstrząsy i pola magnetyczne. Mogą one doprowadzić do poważnych usterek lub wręcz całkowitego uszkodzenia dysku. Nie należy zapominać również o tym, iż dyski talerzowe są też głośniejsze i przede wszystkim wolniejsze od rozwiązań typu SSD. Wszystko to sprawia, że należy wykorzystywać je przede wszystkim do przechowywania dużych plików, które nie będą transferowane pomiędzy partycjami. Dyski SSD Rozwiązania te z rzeczywistymi talerzami mają niewiele wspólnego. Są zbudowane bowiem z układów scalonych, które gwarantują dużo szybsze działania aniżeli dyski HDD. Wspomnieć należy również o ich zwiększonej wytrzymałości na ewentualne uszkodzenia, bezgłośnej pracy i energooszczędności. Za to wszystko zapłacimy jednak dużo więcej niż w przypadku rozwiązań talerzowych. Wszystko to sprawia, że dyski SSD występują często w odmianach o małej pojemności. Warto więc instalować na nich często używane aplikacje - dzięki konstrukcji dysku będą one działały szybciej. Pewnym kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami będzie dysk hybrydowy SSHD. Łączy on w sobie pojemność talerzy i szybkość układów scalonych. Nadal będzie on jednak wolniejszy od typowego dysku SSD. Przed ostatecznym wyborem sprawdźmy jednak to, jakimi zestawami złączy dysponuje nasza płyta główna. Może okazać się bowiem, że nie jest ona przeznaczona do obsługi nowych dysków.

Dysk twardy jest jednym z najważniejszych komponentów w każdej maszynie. To w końcu na nim magazynowane są wszelkie istotne pliki. Powinien on więc umożliwiać szybki do nich dostęp, niezależnie od sytuacji.

Obecnie nasz wybór opiera się na dwóch rodzajach dysków twardych: talerzowych HDD oraz SSD. Różnią się one między sobą przede wszystkim pojemnością oraz szybkością działania. Który z nich wybrać?

Dyski HDD

Budowa tych urządzeń opiera się na dyskach magnetycznych, które umieszczone są w obudowie. Ich funkcjonowanie możliwe jest dzięki zamontowanemu silnikowi, które obraca talerze

Pomimo tego, iż rozwiązania te są już nieco przestarzałe, użytkownicy w dalszym ciągu montują je w swoich komputerach. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest oczywiście ich cena, która często okazuje się kilkukrotnie niższa w porównaniu do dysków SSD.

Wszystko to sprawia, że za większą pojemność zapłacimy dużo mniej. Dyski HDD mają jednak również swoje wady. Ze względu na swoją specyficzną architekturę, są one bardzo podatne na wszelkie wstrząsy i pola magnetyczne. Mogą one doprowadzić do poważnych usterek lub wręcz całkowitego uszkodzenia dysku. Nie należy zapominać również o tym, iż dyski talerzowe są też głośniejsze i przede wszystkim wolniejsze od rozwiązań typu SSD.

Wszystko to sprawia, że należy wykorzystywać je przede wszystkim do przechowywania dużych plików, które nie będą transferowane pomiędzy partycjami.

Dyski SSD

Rozwiązania te z rzeczywistymi talerzami mają niewiele wspólnego. Są zbudowane bowiem z układów scalonych, które gwarantują dużo szybsze działania aniżeli dyski HDD.

Wspomnieć należy również o ich zwiększonej wytrzymałości na ewentualne uszkodzenia, bezgłośnej pracy i energooszczędności. Za to wszystko zapłacimy jednak dużo więcej niż w przypadku rozwiązań talerzowych. Wszystko to sprawia, że dyski SSD występują często w odmianach o małej pojemności. Warto więc instalować na nich często używane aplikacje – dzięki konstrukcji dysku będą one działały szybciej.

Pewnym kompromisem pomiędzy dwoma powyższymi rozwiązaniami będzie dysk hybrydowy SSHD. Łączy on w sobie pojemność talerzy i szybkość układów scalonych. Nadal będzie on jednak wolniejszy od typowego dysku SSD.

Przed ostatecznym wyborem sprawdźmy jednak to, jakimi zestawami złączy dysponuje nasza płyta główna. Może okazać się bowiem, że nie jest ona przeznaczona do obsługi nowych dysków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here