Jak wymienić wentylator w laptopie?

0
1339
Jak wymienić wentylator w laptopie

Chłodzenie sprzętu komputerowego jest niezmiernie ważne. Niezależnie czy jest to maszyna stacjonarna czy laptop, podczas intensywnej pracy wydziela spore ilości ciepła. Co prawda zmienia się to z czasem, nowsze podzespoły są coraz bardziej energooszczędne. Nie zmienia to jednak faktu, że pod pełnym obciążeniem konieczne jest odprowadzanie nadmiaru temperatury. Wentylator do laptopa we współczesnych sprzętach zasilany jest poprzez moduł PWM, dzięki czemu jego prędkość dostosowywana jest do aktualnych potrzeb chłodzenia. Czasami niestety może dojść do uszkodzenia wiatraka i wtedy komputer będzie się przegrzewał. Sprawdzamy w jaki sposób można taki wentylator wymienić.

Jak rozkręcić przenośny komputer?

Pierwszym co musimy zrobić, gdy sprzęt zgłasza nam awarię wentylatora lub przegrzewanie się, to rozkręcić obudowę. Czasami mamy do czynienia z wentylatorem do laptopa montowanym w takim miejscu, że jest on dostępny od zewnątrz po odkręceniu klapy rewizyjnej od spodu, bądź specjalnych śrubek. Wtedy jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ nie musimy rozbierać całej obudowy. To jednak domena starszych laptopów, we współczesnych sprzętach rzadko możemy liczyć na taki komfort, z uwagi na ich zwartą i kompaktową budowę. Aby więc wentylator do laptopa wymienić, zacznijmy od wyłączenia sprzętu i koniecznie wyjmijmy baterię. Warto również odczekać kilka minut, by rozładowały się wszystkie kondensatory. Dzięki temu nie zrobimy nigdzie zwarcia i nie pogorszymy sytuacji. Kolejny etap to konsekwentne odkręcanie śrubek do momentu, aż obudowa stanie się luźna i będzie można ją bez problemu otworzyć.

Dobór odpowiedniego wentylatora

Gdy sprzęt jest już otwarty, należy wyjąć z niego stary wiatrak. W tym celu trzeba odłączyć wtyczkę od płyty głównej w ostrożny sposób, odkręcić mocowanie i wysunąć wentylator do laptopa. Następnie bierzemy wiatrak na wzór i kupujemy w sklepie komputerowym identyczny egzemplarz. W przypadku nowszych laptopów zazwyczaj można tą informację znaleźć w sieci i kupić wentylator zawczasu, jednak w przypadku kilkuletnich sprzętów, jeżeli nie uda się nam znaleźć instrukcji serwisowej, jesteśmy skazani na dobór wentylatora do laptopa na wzór. Ponowny montaż jest bardzo prosty i polega na odwróceniu kolejności czynności demontażu. Musimy jednak bardzo uważać podczas ponownego skręcania obudowy, stosując się do zasady, że nic nie należy robić na siłę. Gdy elementy nie chcą się ze sobą spasować, rozłóżmy je i spróbujmy jeszcze raz. Inaczej grozi to połamaniem zaczepów mocujących.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here