Jaki zasilacz ATX kupić?

0
2160
Jaki zasilacz ATX kupić?

Jednym z najważniejszych elementów budowy popularnych PC-tów jest zasilacz. To on decyduje o tym, ile energii zostanie dostarczonej do pozostałych podzespołów. Powinien on więc nie tylko gwarantować stabilną pracę całego układu, ale również umożliwiać jego rozbudowę i podkręcanie.

Wszystko to sprawia, że niezwykle popularne są zasilacze typu ATX. Wykorzystywane są one w pełnowymiarowych „blaszakach”, występują w wielu odmianach, które różnią się miedzy sobą mocą, wymiarami, a także zabezpieczeniami. Wszystko to sprawia, że wybór zasilacza powinien zostać przez nas dokładnie przemyślany. Na co zwracać uwagę?

Jaka moc?

Najważniejsza będzie oczywiście jego moc. Musi ona zostać dopasowana do tego, co nasz komputer potrafi. Głównymi elementami, które decydują o tym, ile wat powinien mieć zasilacz, są procesor i karta graficzna – to właśnie te podzespoły pobierają najwięcej energii.

W przypadku zintegrowanego układu graficznego i słabego procesora, spokojnie możemy ograniczyć się do zakupu zasilacza o mocy do 400 W. Jeśli jednak karta jest dedykowana, a nam zależy na obsłudze wymagających programów i gier, moc musi wzrosnąć do poziomu co najmniej 600 W. Komputery najwydajniejsze potrzebują natomiast zasilaczy o mocy ponad 600-700 W.

Chłodzenie

Ma ogromne znaczenie dla pracy zasilacza. Dobrej jakości jednostki posiadają odpowiednie systemu chłodzenia, które dopasowują swoją pracę do obciążenia zasilacza. Warto zainteresować się również technologiami, które redukują głośność pracy zasilacza ATX.

Podczas zakupu zasilacza, zwróćmy również uwagę na to, czy posiada specjalny certyfikat sprawności, który jest potwierdzeniem jego energooszczędności.

Zabezpieczenia

Mowa o tak zwanych filtrach, które chronią komputer przed różnego rodzaju awariami. Dotyczą one między innymi zabezpieczenia zwarciowego, temperaturowego i przeciążeniowego (każdy zakres ochrony jest oznaczany specjalnym symbolem). Zasilacz ATX bez tych filtrów powinien być przez nas omijany szerokim łukiem.

To samo tyczy się układu poprawy współczynnika mocy (PFC). Koniecznie musi być on aktywny – jednostki pasywne są bezużyteczne.

Typ zasilacza

Możliwości mamy dwie – albo zakupimy produkt typu Single Rail, który możemy z łatwością podkręcać bądź Multi Rail, który wyróżnia się lepszymi zabezpieczeniami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here