Jakie złącze wybrać?

0
1881
hdmi

Kupując monitor, poza właściwościami czysto funkcjonalnymi, musimy zwrócić uwagę również na to, jakiego typu złącze posiada. To za jego pomocą podłączamy bowiem źródło obrazu, dlatego jest niezwykle istotny. Obecnie na rynku występują 3 typy – HDMI, DVI oraz DisplayPort. Które z nich warto wybrać?

Istotny sprzęt

Niezwykle istotne jest przede wszystkim to, jakim sprzętem dysponujemy. Komputer czy laptop nie zawsze bowiem obsługuje nowszy kabel typu HDMI czy DisplayPort, dlatego często możemy być skazani na starszy model DVI. Mimo wszystko, warto pokrótce przeanalizować przedstawione standardy.

Złącze typu HDMI

Jest niezwykle popularne, ponieważ przesyła sygnał cyfrowy – jednocześnie obraz i dźwięk. Pamiętać należy o tym, iż złącze HDMI występują w dwóch odmianach, 1.4 oraz 2.0.

Pierwsza z nich zapewnia obsługę rozdzielczości do 1920×1080 pikseli przy odświeżaniu na poziomie 60 Hz oraz rozdzielczość 4K przy odświeżaniu 24 Hz. Zdecydowanie szersze możliwości uzyskamy za sprawą złącza HDMI 2.0, które obsługuje wszystkie dostępne formaty przy maksymalnym odświeżaniu. Dzięki temu jakość obrazu i dźwięku stoi na naprawdę wysokim poziomie. Warto więc wykorzystać je w telewizorach i komputerach, na których odtwarzane będą filmy.

Złącze typu DisplayPort

Zdecydowanie najnowsze ze wszystkich wymienionych. Występuje w dwóch odmianach – 1.2, która obsługuje rozdzielczości do 4K i 1.3 umożliwiająca korzystanie nawet z obrazu 8K. Gwarantuje najwyższą jakość obrazu, dlatego z DisplayPort najczęściej korzystają gracze.

Złącze typu DVI

Umożliwia podłączenie zarówno starych, jak i nowych monitorów. Na rynku znajdziemy 3 typu złącza DVI:

• DVI-A: gwarantuje przesył sygnału analogowego (używany przy monitorach CRT),
• DVI-D: przesył sygnału cyfrowego,
• DVI-I: umożliwia przesył sygnału analogowego i cyfrowego.

Podczas zakupu złącza DVI, zwróćmy uwagę na to, czy gwarantuje przepustowość jedno czy dwukanałową, a także, z jakimi rozdzielczościami współpracuje. W przypadku jednego kanału, uzyskamy maksymalnie obraz 1920×1200 pikseli, natomiast przy dwóch kanałach rozdzielczość wzrasta do poziomu 3840×2400 pikseli.

Pamiętajmy także o tym, iż złącze DVI nie obsługuje przesyłu dźwięku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here