Czy to do śpiewania, czy do nagrywania dźwięku potrzeby jest mikrofon. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mikrofonów. Różnią się budową, zastosowaniem czy funkcjonalnością. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze.
Budowa mikrofonów do nagrywania
Wśród mikrofonów służących do nagrywania dźwięku wyróżnić można przede wszystkim dwa rodzaje. Są to mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe. Głównym elementem mikrofonu dynamicznego jest cienka membrana. Z nią połączona jest cewka oraz magnez, którego zadaniem jest wytworzenie pola magnetycznego. Dzięki temu powstaje energia elektryczna, która ma taką samą częstotliwość jak fale akustyczne. Powstające impulsy przekazywane są do rejestratora. Najczęściej mikrofony dynamiczne występują w formie bezprzewodowej. W przypadku mikrofonów pojemnościowych budowa jest nieco inna. Głównym elementem jest tu metalowa płytka, z którą połączona jest membrana przewodząca prąd. Elementy te składają się na kondensator. Jego pojemność zmienia się pod wpływem drgań membrany. W taki sposób tworzą się impulsy elektryczne, które przekazywane są do rejestratora. Mikrofon pojemnościowy musi być podłączony do prądu.
Zastosowanie mikrofonów do nagrywania
To, co przede wszystkim charakteryzuje mikrofon pojemnościowy to fakt, iż jest on bardzo czuły oraz precyzyjny. Bardzo dokładnie wychwytuje wszelkie zmiany tonów. Niestety wadą modelu pojemnościowego jest to, że często zbiera także dźwięki z otoczenia. Sala do nagrywania musi być zatem bardzo wyciszona. Dlatego jeśli chce się nagrywać dźwięk na zewnątrz lepiej jest wybrać mikrofon dynamiczny. Jest to mikrofon bardzo wytrzymały i nie są mu straszne złe warunki atmosferyczne. Oczywiście z mikrofonu dynamicznego można także skorzystać do nagrywania dźwięku w pomieszczeniu.
Wybór mikrofonu do nagrywania – na co zwrócić uwagę?
Wybierając mikrofon do nagrywania uwagę zwrócić należy na kilka istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest czułość. Wyrażana jest w miliwoltach. Im wyższa, tym więcej dźwięków mikrofon zbiera. Drugi ważny parametr to częstotliwość. Mowa tu o zakresie częstotliwości dźwięków jakie mikrofon rejestruje. Mikrofony różnią się od siebie także sposobem montażu. To również istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę. Wyróżnić można tu modele na statywie, posiadające własną podstawę oraz modele z klipsem. Wybór konkretnego mikrofonu podyktowany powinien być przede wszystkim tym do czego ma być zastosowany – jakie dźwięki ma rejestrować oraz w jakich warunkach ma odbywać się nagranie.