Na czym możemy oszczędzić podczas zakupu komputera?

0
2426
Na czym możemy oszczędzić podczas zakupu komputera?

Zakup nowego PC-ta najczęściej wiąże się z koniecznością zainwestowania poważnej kwoty, która nierzadko przekracza granicę 2 tysięcy złotych. Pewnym wyjściem z sytuacji jest zakup wszystkich potrzebnych podzespołów osobno i własnoręczne złożenie sprzętu. Jest to rozwiązanie tym bardziej atrakcyjne, iż pozwala nam ono nieco zaoszczędzić. Na czym?

Rzeczy zbędne

Zdać musimy sobie sprawę, iż popularny „blaszak” składa się z wielu elementów. Dysk twardy, zasilacz, procesor, płyta główna, pamięć RAM – to jedynie najważniejsze z nich. Pamiętajmy o tym, iż nie każdy podzespół jest kluczowy dla pracy całego układu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić go „po taniości” bądź w ogóle z niego zrezygnować.

Dobrym na to przykładem są napędy optyczne, które obecnie są użytkowane coraz rzadziej. Możliwość ściągania danych z tak zwanej chmury, przeniesienie wielu aspektów rozrywki do sieci (gry, muzyka, filmy – to wszystko możemy zakupić i ściągnąć z Internetu), a także szeroki wybór takich nośników jak pendrive’y sprawia, że płyta obecnie jest już niepotrzebna, a to oznacza, że zakup napędu możemy sobie darować.

Kluczowa wydajność

Teraz trochę o najbardziej kluczowych podzespołach, z których musi składać się każdy komputer. Mowa o procesorze, płycie głównej, pamięci RAM i karcie graficznej.

Elementy te występują w wielu odmianach, dlatego należy dopasować ich wybór do naszych potrzeb. Gracze, którzy chcą cieszyć się z najnowszych produkcji, będą potrzebowali wydajnej karty graficznej, sporej ilości RAM, szybkiego procesora i płyty, która zawiera sporo niezbędnych portów i gniazd. Jeśli jednak komputer potrzebny jest nam wyłącznie do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy korzystania z pakietu biurowego, możemy zdecydować się na mniej wydajne i tym samym tańsze podzespołu. Kartę graficzną możemy w ogóle sobie odpuścić, ponieważ wiele procesorów posiada już zintegrowaną jednostkę graficzną.

Zasilacz i dysk twardy

Podobnymi zasadami powinniśmy kierować się podczas zakupu zasilacza i dysku twardego. W przypadku czysto podstawowych czynności, nigdy nie wykorzystamy pełnej mocy silnego zasilacza, dlatego nie opłaca się przeznaczać na niego wielkich środków. Podobnie jest z dyskiem – jego pojemność powinna uwzględniać nasze potrzeby, nic ponad to.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here