Na czym nie oszczędzać podczas zakupu komputera?

0
2281
Na czym nie oszczędzać podczas zakupu komputera?

Składanie własnego blaszaka może okazać się procesem trudnym i czasochłonnym. Zwłaszcza wtedy, gdy, przy ograniczonym budżecie, musimy podejmować decyzję odnośnie tego, jakie podzespoły zostaną przez nas wybrane.

Na niektórych z nich, jak na przykład napęd optyczny, możemy zaoszczędzić. Są jednak elementy, które powinny być przez nas wybierane przede wszystkim pod względem jakościowym, a nie cenowym. Oszczędność w tym wypadku może okazać się bowiem tylko pozorna i krótkotrwała. O jakich podzespołach mowa?

Procesor, pamięć i grafika

Żaden komputer nie będzie działał bez odpowiedniej karty graficznej, procesora i wystarczającej ilości pamięci RAM.

Zakup tych podzespołów powinien być podyktowany nie tylko obecnym zapotrzebowaniem, ale również przyszłością. Za rok, dwa na rynku pojawią się bowiem programy, z którymi obecne, tanie maszyny sobie po prostu nie poradzą. Wszystko to sprawia, że należy dwa razy się zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

W przypadku karty graficznej, wiele osób decyduje się na jednostki zintegrowane z procesorem. W przypadku pracy wyłącznie biurowej, okaże się ona w pełni wystarczająca. Czy jednak nasz komputer będzie nam potrzebny wyłącznie do tego? Może zechcemy również korzystać z programów graficznych bądź do obróbki video? W takiej sytuacji wymagana będzie karta dedykowana.

To samo tyczy się procesora. Jego szybkość musi uwzględniać także przyszłe wykorzystanie PC-ta. Warto więc zainwestować nieco więcej w nowszą generację sprzętu, która wystarczy nam na dłużej. Pamiętajmy również o tym, iż obecnie 4 GB pamięci RAM to absolutne minimum – za rok, dwa próg wymagań minimalnych może jednak zostać poniesiony do wartości 8 GB.

O przyszłości powinniśmy myśleć także przy wyborze płyty głównej – blaszaki mają to do siebie, że można je cały czas ulepszać. Warto więc zakupić płytę, która to umożliwi (potrzebne będą do tego m.in. dodatkowe porty na kości RAM bądź drugą kartę graficzną).

Zasilacz i dysk twardy

Każdy zasilacz musi zostać dopasowany do pozostałych podzespołów. Jeżeli będzie zbyt słaby, grozi nam katastrofa. Pamiętajmy również o tym, iż tanie jednostki nie posiadają istotnych zabezpieczeń, które chronią nas m.in. przed przegrzaniem.

Z pewnością warty wydania nieco większej kwoty jest szybki dysk twardy. Może on bowiem znacznie przyspieszyć działanie całego układu. Dobrym na to przykładem są dyski typu SSD, które są znacznie szybsze od starszych jednostek HDD.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here