Nagrywanie rozmów telefonicznych – czy to legalne i jakich narzędzi użyć

0
1728
Nagrywanie rozmów telefonicznych

Dzisiaj przyjrzymy się temu, czy nagrywanie rozmów telefonicznych jest legalne oraz postaramy się znaleźć przeznaczone do tego celu narzędzia dostępne na rynku.

Czy nagrywanie rozmów telefonicznych jest legalne?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której padamy ofiarą oszustwa współpracownika czy kontrahenta. Możliwością udowodnienia braku jego uczciwości staje się nagranie rozmów telefonicznych. Pojawia się jednak pytanie – czy takie zagranie jest zgodne z prawem? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zajmując się tą sprawą, ważne jest rozróżnienie pomiędzy nagrywaniem rozmów, w których uczestniczymy i takich, w których udział biorą tylko osoby trzecie.

W przypadku gdy dochodzi do podsłuchania lub nagrania rozmowy przez kogoś, kto nie uczestniczy w dyskusji, to rejestrująca zdarzenie osoba może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej w postaci kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku brania udziału w konwersacji. Szczególnie, jeśli rozmowa nagrywana jest w celu zdobycia dowodu na popełnione wykroczenie czy oszustwo i nie jest wykorzystana w celu naruszenia dóbr osobistych osoby, która została nagrana, nie można mówić o popełnieniu przestępstwa.

Narzędzia do nagrywania rozmów telefonicznych – przewodowe i bezprzewodowe dyktafony

Na rynku znaleźć można wiele narzędzi służących do rejestrowania dźwięku z rozmów telefonicznych. Dziś przyjrzymy się dwóch rodzajom – dyktafonom bezprzewodowym i tym, które bezpośrednio współpracują urządzeniem.

Rozwiązanie bezprzewodowe charakteryzuje się niezwykłą prostotą i bardzo wysoką jakością dźwięku. Samo urządzenie jest niewielkich rozmiarów. Łączy się ono z telefonem przy pomocy modułu Bluetooth i rejestruje rozmowy telefoniczne – oczywiście, na nagraniu słychać obie strony. To rozwiązanie daje możliwość stworzenia nagrania o wyjątkowo wysokiej jakości dźwięku. Dyktafon bezprzewodowy posiada wbudowaną pamięć. Nagrania można w łatwy sposób przesłać na inne urządzenie, ale możliwe jest również odsłuchiwanie rozmów bezpośrednio z dyktafonu.

Innym rozwiązaniem jest dyktafon w formie urządzenia podłączonego bezpośrednio do telefonu. Umieszcza się ją z tyłu telefonu. Do nakładki podpinamy słuchawki, z których dyktafon będzie zbierał dźwięk z obu stron.

Oba dyktafony mogą z powodzeniem działać samodzielnie, jako proste dyktafony (przy użyciu słuchawek). Urządzenia te charakteryzują się wysoką energooszczędnością i dużą pojemnością pamięci podręcznej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here