Każdy, kto korzysta z szerokopasmowego lub mobilnego dostępu do internetu, co najmniej kilka razy spotkał się z objawami jego słabszego działania. Istnieje kilka podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy. Poprawna diagnoza tych zjawisk pozwoli rozwiązać problemy i od nowa cieszyć się pełnią przepustowości łącza. Wraz z upływem czasu, tego typu problemy stają się bardziej poważne, ponieważ rośnie udział internetu w codziennych aktywnościach. Dziś jest on potrzebny nie tylko do rozrywki, ale również do pracy czy utrzymywania kontaktu ze znajomymi i rodziną.
Podstawowe przyczyny
Zanim wykonamy telefon do siedziby dostawcy Internetu, warto zbadać czy problem nie leży po naszej stronie. Co należy zrobić? Poniżej najprostsze przyczyny wolnego działania Internetu:
- Aktywność innych użytkowników
Jeszcze do niedawna na osiedlach dominowały niewielkie sieci, w których wszystkie mieszkania łączyły się z internetem za pomocą jednego „wyjścia”. Obecnie zdarza się to znacznie rzadziej, jednak w wielu miejscach aktywność sąsiadów nadal ma wpływ na to, jak działa Internet. Podlasie wciąż posiada pewną ilość takich sieci. Będąc członkiem jednej z nich, można zaobserwować regularny wzrost aktywności innych uczestników, w zależności od pory dnia i tygodnia.
- Aktualizacja systemu
Pobieranie aktualizacji systemowej zajmuje dużą część zasobów komputera oraz związane jest ze znacznym obciążeniem łącza. Należy sprawdzić w ikonach w dolnym prawym rogu ekranu, czy nie trafiliśmy właśnie na ten moment. Mimo towarzyszącej temu często irytacji, warto pamiętać, że taka aktualizacja może się wiązać z uszczelnieniem systemowych zabezpieczeń, które zwiększą odporność na ataki z sieci. Wolniejsze działanie internetu jest w takiej sytuacji niezależne od miejsca, w którym użytkownik się znajduje oraz od tego czy korzysta z internetu „z kabla” lub z wifi. Białystok, Szczecin czy Wrocław – w każdym z tych miejsc w danej chwili sieć działa nieco słabiej, jeżeli system właśnie pobiera aktualizację.
- Aktualizacja oprogramowania antywirusowego lub przeglądarki
Sytuacja jest podobna, jak opisana powyżej. Pobieranie dużych pakietów danych wymaga zaabsorbowania łącza przez niedługą chwilę.
- Włączone oprogramowanie do pobierania zasobów np. klient Torrent
Programy tego typu posiadają opcję ograniczenia transferu. Jeżeli jednak nie ustawi się jej wcześniej, w razie możliwości aplikacja będzie pobierać dane z najwyższą możliwą prędkością. Może to powodować wrażenie całkowicie „zatkanej” sieci. Nie ma wówczas znacznie, gdzie odbiera się internet. Podlasie, Śląsk czy Pomorze – we wszystkich tych miejscach, łącza zajęte przez pobieranie dużych plików będzie działać wolniej.
- Inne urządzenie, korzystające intensywnie z łącza. – Warto sprawdzić, czy wspomniane wcześniej aktualizacje nie pobierają się np. na telefon komórkowy podłączony do sieci wifi.
Co jeszcze wpływa na słabe działanie internetu?
Sprawne przesyłanie danych uzależnione jest po części od miejsca, w którym odbiornik się znajduje oraz otaczającej go infrastruktury. Im większa aglomeracja, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie tam dobry internet. Podlaskie posiada bardzo sprawne instalacje w Białymstoku i okolicach, natomiast na peryferiach łącze będzie działało znacznie wolniej.
Inną z przyczyn, na którą przeciętny użytkownik nie zwraca uwagi, jest obecność tzw. „złośliwego oprogramowania”. Warto sprawdzić swój komputer pod tym kątem, instalując jeden z darmowych programów. Jeżeli nie posiada się wystarczającego doświadczenia, można zapytać o radę znajomego lub zwrócić się bezpośrednio do specjalisty.
Darmowy hot spot rozwiązaniem problemów z internetem?
Gdyby internet w domu nie działał przez dłuższy czas, zawsze można skorzystać z innych możliwości. Niektórzy zadają sobie wówczas pytanie: jaki internet Białystok może zaproponować w zakresie dostępnego dla wszystkich hot spotu? Okazuje się, że istnieje specjalna witryna, wskazujące położenie wszystkich punktów dostępowych oraz określająca ich zasięg terytorialny. Gdy problemy z internetem stacjonarnym się przedłużają, warto skorzystać z tego przywileju, fundowanego mieszkańcom przez Urząd Miejski.