Nauka programowania. Od czego zacząć przygodę?

0
9308
Jak nauczyć się programować

Świat IT, mimo że nie zwykle kuszący (pod wieloma najróżniejszymi względami) bywa przez niektórych uznawany za nieosiągalny. Mniemanie to wiąże się przede wszystkim z pozorną trudnością nauki poszczególnych języków, a także podnoszoną kwestią hermetyczności środowiska. Czy twierdzenia te znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Szczęśliwie – nie. Programowanie (a przede wszystkim jego nauka) od dawna nie jest już bowiem zajęciem nieosiągalnym. Co więcej, można zaryzykować stwierdzenie, że odpowiedniej miejsce w świecie IT znajdzie dla siebie każdy. Warto jednak, już na początku drogi, obrać odpowiedni kierunek, by następnie z łatwością podążać wytyczoną ścieżką. Czy odpowiedni będzie więc tak zwany front-end, czy też postawić raczej na back-end? Kwestia ta zależy (w większości przypadków) od indywidualnych predyspozycji, żadnej jednak nie można uznać za gorszą.

Co więc w momencie, gdy droga została już wybrana. Jak nauczyć się programować? Istnieje kilka podstawowych opcji, na które należy zwrócić uwagę na samym początku. O ile długoterminowa perspektywa studiów kierunkowych nie przekona wielu, o tyle świetnym rozwiązaniem mogą stać się popularne bootcampy czy kursy online. Są one bowiem swego rodzaju streszczeniem uczelnianej wiedzy, dodatkowo zaś, kładą ogromny nacisk na praktykę (bez której, szczególnie w tej branży, ani rusz). Uniwersalność tych form sprawia jednak, że z łatwością można połączyć je z pracą zawodową oraz innymi obowiązkami.

Za inne, warte uwagi, rozwiązania uznaje się też wszelkiego rodzaju ogólnie dostępne materiały, zarówno w formie tradycyjnej, jak i w postaci najróżniejszych nagrań. Warto jednak zauważyć, że – mimo niewątpliwego usystematyzowania informacji – samodzielna nauka nigdy nie zastąpi opcji starannie zorganizowanych. Nie oznacza to jednak, że książki, a także inne tego typu, nie mogą stanowić idealnego uzupełnienia posiadanej wiedzy.

Ważną kwestią, która to – w szczególności w przypadku kursów i bootcampów – z pewnością zostanie poruszona prędzej, aniżeli później, jest także portfolio. Jego sukcesywne uzupełnianie pomoże nie tylko w śledzeniu bieżących postępów, ale przede wszystkim będzie w stanie zainteresować przyszłego pracodawcę oraz jeszcze szerzej otworzyć drzwi do ogromnego (a jednocześnie – niezwykle wdzięcznego) świata IT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here