Mechanizm podzielonej płatności, który obowiązuje w Polsce już od ponad dwóch lat zobowiązał przedsiębiorców do założenia rachunku VAT. Jest to dodatkowy rachunek bankowy. Wcześniej podatnicy posiadali tylko jeden rachunek bankowy, który służył im do regulowania zachodzących transakcji.
Nowelizacja ustawy VAT spowodowała, że w życie wszedł nowy sposób regulowania zapłaty przez nabywców. Mowa o tak zwanym mechanizmie podzielonej płatności, czyli split payment. Mechanizm ten polega na spłacaniu zobowiązania z wykorzystaniem komunikatu przelewu. Oznacza to, że zapłata za fakturę jest dzielona na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT. Kwota VAT jest wpłacana na specjalny rachunek VAT. To zobowiązuje przedsiębiorcę do posiadania odpowiedniego rachunku powiązanego z własnym kontem. Nie ma tutaj znaczenia, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia VAT, czy też jest czynnym płatnikiem tego podatku.
Specjalny rachunek VAT jest otwierany przez banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe. Nie trzeba w tym celu zawierać żadnych dodatkowych umów. Podatnik ma możliwość złożenia specjalnego wniosku o uruchomienie jednego rachunku VAT dla kliku rachunków rozliczeniowych, których jest posiadaczem. Rachunek tego rodzaju jest otwierany jedynie do rachunków obsługiwanych w złotówkach. Posiadanie rachunku VAT w myśl ustawy nie może być związane z koniecznością uiszczania jakichkolwiek opłat oraz z ponoszeniem kosztów w postaci prowizji. Do rachunku tego rodzaju nie są wydawane różnego typu instrumenty płatnicze, w postaci choćby nawet kart kredytowych.
Wszelkie należności wpływające na rachunek VAT cały czas należą do właściciela rachunku. Dysponowanie tymi środkami jest oczywiście ograniczone zapisami znajdującymi się w ustawie o specjalnym rachunku VAT. W ustawie znajdziemy szereg informacji na temat tego, w jakich przypadkach przedsiębiorca może dokonywać przelewów powodujących zmniejszenia stanu środków na rachunku. Wprowadzenie rachunku VAT to sposób na ograniczenie oszustw podatkowych oraz uszczelnienie systemu podatkowego.