Sposoby na wyciszenie komputera

0
2059
Sposoby na wyciszenie komputera

Głośny PC to zmora wielu osób. Często utrudnia on pracę, a do tego drażni pozostałych domowników. Czy istnieje możliwość jego wyciszenia? Okazuje się, że tak! Do dyspozycji mamy kilka rozwiązań.

Głośny dysk? Wymień go

Oczywiście powody, dla których nasz komputer działa jak traktor, mogą być różne. Niemniej, bardzo często głównym winowajcą jest dysk twardy. Jest tak przede wszystkim w starszych maszynach, których podzespoły pozostawiają wiele do życzenia.

W takich blaszaków zazwyczaj mamy bowiem do czynienia z przestarzałymi dyskami talerzowymi typu HDD. Są one tanie, jednak bardzo często, zwłaszcza w przypadku najtańszych modeli, pracują naprawdę głośno. Rozwiązaniem problemu może okazać się więc zakup dysku typu SSD. Jest to jednostka nowocześniejsza, która, poza cichszą praca, jest również dużo szybsza, co w zdecydowany sposób przełoży się na poprawę wydajności naszego komputera.

Wadą tego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena takich dysków. Za urządzenie o pojemności 500 GB zapłacić musimy nawet kilkaset złotych. Jeżeli więc nie mamy takich pieniędzy, rozważmy opcję pośrednią, czyli zakup dysku hybrydowego (SSHD). Łączą one w sobie właściwości tych dwóch modeli i są z pewnością dużo cichsze od dysków HDD.

Chłodzenie

Problem stanowić może również nasz system chłodzenia. Stary wentylator po pewnym czasie często staje się dużo głośniejszy od nowych produktów. Wszystko to sprawia, że warto je wymienić na nowocześniejsze.

Warto rozważyć również zakup tak zwanego chłodzenia pasywnego, które może nie jest zbyt wydajne, ale przynajmniej nie generuje żadnego dźwięku, bądź systemu chłodzenia cieczą.

Typ obudowy

Za głośność pracy komputera odpowiada także jego obudowa. Jeżeli nie jest ona wykonana ze specjalnych, wygłuszających materiałów, warto rozważyć kupno specjalnej maty. Wystarczy wyłożyć nią środek obudowy, by w sposób skuteczny zniwelować hałas.

A może brud?

Zanim jednak zaczniemy zwalać winę na konkretne podzespoły, warto zastanowić się nad tym, czy głośna praca sprzętu nie jest związana z nadmiernym brudem, który odkłada się w obudowie. Powinniśmy więc rozpocząć od jej dokładnego wyczyszczenia, najlepiej przy wykorzystaniu sprężonego powietrza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here