Rosnące ceny sprawiają, że firmy szukają nowych źródeł oszczędności. Czy da się zmniejszyć koszty drukowania? Jak to zrobić?
Koszty produkcji oraz dystrybucji dokumentów w dużych firmach mogą stanowić nawet 15% kosztów rocznych. Właściciele firm często nie zwracają uwagi na to, jaki sprzęt pracuje w ich biurach. Zdarza się, że używają od lat starego sprzętu, zakupionego kiedyś w korzystnej cenie. Zwykle pochłania on duże kwoty związane z kosztowną eksploatacją. Jak zminimalizować koszty?
Pamiętaj, że niska cena drukarki to nie wszystko
Pojawiające się co chwila okazje do zakupu nowego sprzętu mogą wydawać się kuszące, warto jednak wiedzieć, że koszt zakupu drukarki stanowi tylko część kosztów eksploatacyjnych. W praktyce może się okazać, że komplet tuszów może kosztować więcej niż sam sprzęt. W takim wypadku warto szukać droższego sprzętu, który jednocześnie pozwala na używanie tańszych materiałów eksploatacyjnych. Na stronach producentów często można znaleźć informacje na temat jednostkowych kosztów wydruku – pozwala to zaplanować możliwe koszty w przyszłości.
Tusze do drukarek Brother – sprawdź, jak mogą usprawnić drukowanie
Dopasuj urządzenia do potrzeb przedsiębiorstwa
Wybierając drukarkę do firmy należy dokładnie rozpisać potrzeby przedsiębiorstwa. Dobrym pomysłem przed wymianą sprzętu jest dokonanie audytu druku, który pozwoli określić rzeczywiste potrzeby biura oraz wskazać przyczyny nadprogramowych wydatków. Jeśli w firmie drukuje się masowo dokumenty sprzedażowe czy księgowe, warto zainwestować w drukarki o dużej mocy, a także o sporej wytrzymałości na obciążenia. Jeśli w biurze istotna jest duża wydajność, warto postawić na maszyny monochromatyczne. Należy również zwrócić uwagę na oprogramowanie, które musi być dopasowane do systemów operacyjnych znajdujących się w firmowych komputerach. Kolejną ważną kwestią jest podjęcie decyzji, czy zakupione zostaną urządzenia sieciowe czy drukarki na biurko. Koszt tych pierwszych jest niższy.
Zmień politykę wydruków
Zwykle nie przywiązuje się dużej wagi do tego, w jaki sposób drukowane są dokumenty. Okazuje się jednak, że średnio 8% to wydruki niepotrzebne lub wykonane błędnie. W celu obniżenia kosztów warto wprowadzić tak zwaną politykę „eliminowania marnotrawstwa”. Wystarczy uczulić pracowników, by robili wydruki na dwóch stronach oraz by wykorzystywali błędnie wydrukowane strony do innych celów. Warto zachęcić kadrę do tego, by nie drukowała niepotrzebnie e-maili i załączników. Takie działania pozwolą znacznie obniżyć koszty wydruków.