Chyba nikt w dzisiejszych czasach nie ma wątpliwości, że sztuka filmowania jest naprawdę trudna i wymaga ogromnej ilości doświadczenia oraz pracy. Chociaż dysponujemy coraz większą ilością systemów wspierających i pomagających nam otrzymać zadowalające rezultaty, w dalszym ciągu możemy mieć problemy przy podstawowych czynnościach, do których zaliczyć można nawet proste ujęcia.
Warto więc wyposażyć siebie lub swoich specjalistów w niezbędny asortyment, który pozwoli im pracować w odpowiedni sposób. Jednym z przykładów akcesoriów, które można uznać jako niezbędne, jest chociażby statyw naramienny. Jaki ma on wpływ na pracę i jak go używać? Jak wybrać odpowiedni model? Spieszymy z udzieleniem odpowiedzi na większość pytań w naszym tekście. Zapraszamy serdecznie do lektury.
Wysokiej klasy asortyment kontra tanie zamienniki
Chcesz, by wybrany przez Ciebie statyw naramienny oferował wysoką jakość wykonania i gwarantował zadowalające ujęcia? W takim razie musisz wybrać markowy asortyment od renomowanego producenta. Niestety, takie konstrukcje zazwyczaj nie należą do najtańszych, co bardzo często przekłada się na decyzje zakupowe, które kierują osoby początkujące lub freelancerów po tańsze zamienniki produkowana w Chinach. Czy biorąc pod uwagę, że są one niemal identyczne, możemy liczyć na równy poziom realizacji? Niestety, ale nie. Statyw naramienny wykonany z budżetowych materiałów będzie oferował duże gorsze osiągi i mniejszy komfort pracy niż ten, który został zaprojektowany i skonstruowany przez najlepszych ekspertów. Pamiętaj o tym podczas inwestycji, że lepiej sięgnąć po wysokiej klasy sprzęt na lata niż kupować najtańszą opcję, która po prostu po kilku miesiącach ulegnie zniszczeniu. Jeśli nie dysponujesz budżetem w momencie, możesz skorzystać z oferty ratalnej lub sprawdzić, czy w branży ktoś nie posiada używanego modelu – sprawdź go jednak osobiście przed finalizacją transakcji, by poznać jego stan techniczny.
Jak używać statywu i na co ma on wpływ?
Statyw naramienny odpowiedzialny jest za kąt kadru i jego stabilizację. Operator podczas ruchowym scen często musi podążać za aktorami, lecz powinien on zrobić to w taki sposób, by widz w dalszym ciągu skupiał się na scenie, a nie na ruchu kamery. Zadanie wcale nie jest tak proste, gdy trzymasz statyw naramienny w niewłaściwy sposób. W celu doskonalenia udaj się do ekspertów na warsztaty filmowe. Zazwyczaj nie są one najtańsze, lecz trzeba pamiętać, że jest to kamień milowy, gdy chodzi o aspekty związane z filmowaniem, które jest jedną z najtrudniejszych sztuk w branży artystycznej.