Zasilacze UPS – recepta na nagły brak prądu

0
899
Zasilacze UPS

Nagły brak prądu lub nawet niezauważalne wahania napięcia występujące w sieci elektrycznej, potrafią narobić sporo szkód. O ile praca urządzeń domowych jest najmniej zagrożona, o tyle w obiektach firmowych, szpitalach i innych tego typu jednostkach, braki w dostawie prądu mogą zaważyć na pracy całej infrastruktury.

Z pomocą przychodzą zasilacze UPS, które głównie są wykorzystywane właśnie w firmach czy wspomnianych szpitalach. Coraz częściej jednak doceniają je także użytkownicy prywatni.

Czym jest zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacz awaryjny UPS stanowi awaryjne źródło zasilania. Dzięki niemu można korzystać ze wszystkich podłączonych sprzętów, gdy dochodzi do przerw w dostawie prądu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ gwarantuje nieprzerwane działanie podłączonych do zasilania urządzeń, nie tylko komputerów w sieci domowej.

Dzięki zasilaczowi UPS można również uchronić się przed utratą danych. Może to być spowodowane nie tylko nagłym brakiem prądu, ale i nawet niewielkimi wahaniami napięć. W szpitalach zaś trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przerwany zostaje zabieg medyczny ze względu na awarię sieci elektrycznej. W takich przypadkach zagrożone byłoby zdrowie, a nawet życie pacjentów.

W dużych firmach, w których korzysta się nie tylko z tradycyjnych komputerów, przetwarzanych jest mnóstwo ważnych danych. Ich utrata grozi poważnymi konsekwencjami, nie tylko względem funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS

Na rynku dostępne są różnego rodzaju zasilacze awaryjne UPS. Różnią się sposobem działania i możliwościami zabezpieczenia podłączanych sprzętów. Dedykowane są zwykle konkretnym zastosowaniom. Warto je poznać, aby dokonać właściwego wyboru.

Dostępne są zatem następujące produkty:

  • zasilacze typu off-line – zasilacz tego typu cechuje prosta konstrukcja i niski koszt zakupu
  • zasilacze line-interactive – zasilacz ten posiada przetwornik napięcia, dzięki czemu sprawdza się nie tylko w przypadku awarii sieci elektrycznej, ale i chroni przed skokami napięcia
  • zasilacze UPS online – jest to najbardziej zaawansowany zasilacz. Zapewnia stały dostęp do sieci elektrycznej, eliminuje jakiekolwiek wahania napięcia, gwarantując pełne bezpieczeństwo podłączonych urządzeń.

Na rynku dostępne są produkty tanie i te znacznie droższe. Jeśli jednak zależy nam bezpieczeństwie użytkowanych urządzeń, sprawdzonych rozwiązaniach oraz bezproblemowym użytkowaniu, lepiej wybrać zasilacz pochodzący od uznanego na rynku producenta. W grę bowiem wchodzi płynna praca chociażby komputera oraz ochrona ważnych danych.

Zastanawiasz się, jaki zasilacz UPS najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Zobacz więcej:Jak wybrać właściwy zasilacz UPS?”. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here